Jak zachować pogodę ducha?

Jak zachować pogodę ducha

Pogoda ducha to nie jest cecha, którą wykazują tylko młodzi ludzi. Wbrew pozorom często seniorzy mają jej w sobie znacznie więcej od nastolatków. Umieją w sobie pielęgnować pozytywne emocje, podczas gdy młodzi ludzie często ulegają tym negatywnym. Jak zachować pogodę ducha?

Bądź wdzięczny za to, co posiadasz

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dobrych rzeczy spotyka nas każdego dnia. Nie mamy kataru i możemy swobodnie oddychać. Na naszej cerze nie ma ani jednej krosty. Włosy nie przetłuszczają się, jelita pracują prawidłowo, nie borykamy się ani z zaparciami, ani z biegunką. Mamy pewną pracę, w której panuje przyjazna atmosfera. Zawsze możemy liczyć na ciepłe słowo ze strony mamy. Nasze zwierzęta są zdrowe, a przyjaciółka umówiła się z nami na wieczór. Doceń to, każdy z tych drobnych elementów, którego na co dzień nie dostrzegasz, składa się na twój dobrostan i szczęście.

Zapomnij o tym, czego nie masz

Bardzo często jesteśmy nieszczęśliwi, bo zanadto rozpamiętujemy swoje braki. Rozmyślamy o swoim biuście, że mógłby być większy, o pośladkach, że lepiej prezentowałyby się bardziej zaokrąglone. Tęsknimy za facetem, którego nie mamy. A tymczasem warto się skupić na tym, co mamy, a nie rozpamiętywać braki. Mniejszy biust nie jest wcale mniej atrakcyjny. Czy widząc Laurę z 365 dni, choć raz pomyślałaś, że prezentuje się mało seksownie? A przecież ona też nie ma wielkiego biustu. Pośladki zawsze można wytrenować, a facet nigdy nie jest gwarancją szczęścia. Wręcz przeciwnie, może generować mnóstwo problemów. Okazać się typem kontrolującym i narzekającym na nasz aktywny tryb życia.

Patrz z optymizmem w przyszłość

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że telewizja straszy nas inflacją, dziurą budżetową, efektem cieplarnianym itp. Nie martw się na zapas. To i tak nic nie da. Nie zmienisz polityki fiskalnej obecnego rządu, nie sprawisz, że Chińczycy i Amerykanie przestaną zanieczyszczać środowisko. Staraj się oglądać jak najmniej telewizji, bo ta zwykła ukazywać same dramaty i problemy. W wiadomościach nie znajdziesz ani jednego pozytywnego przekazu dnia.

Miej świadomość, że wiele rzeczy zależy od ciebie

Nawet, gdy pojawi się jakiś problem, zapewne sobie z nim poradzisz. Większość rzeczy jest odwracalna. Komputer zawsze można oddać do naprawy, do cieknącego kranu wezwać hydraulika, a infekcję gardła wyleczyć z pomocą lekarza. Dlatego nie martw się na zapas.

Pielęgnuj przyjaźń

Osoby, które mają wokół siebie dużo życzliwych ludzi, żyją dłużej. Mają niższy poziom hormonu stresu, gdyż negatywne emocje rozładowują, opowiadając o nich bliskim. W rezultacie po spotkaniu z przyjaciółką wracają do domu naładowane pozytywną energią. Przyjaźń to też bliskość, przytulanie, poczucie, że jest ktoś, kto nas lubi, a nawet kocha jak siostrę/brata.

Sprawiaj sobie drobne przyjemności

Przygotuj dla siebie aromatyczną kąpiel, kup ulubiony ser camembert, przeczytaj książkę ulubionego autora, obejrzyj preselekcje do Eurowizji. Krótko mówiąc, zrób coś, co lubisz i chcesz, a niekoniecznie musisz:)

Unikaj negatywnych emocji

Media generują sporo negatywnych emocji. Regularnie je śledząc, możesz ulec złudnemu wrażeniu, że wszyscy wokół to gwałciciele, mordercy i psychopaci. Życie jest niebezpieczne. Umrzesz z powodu raka lub chorób płuc wywołanych smogiem. Wcześniej jednak stracisz oszczędności życia z powodu inflacji. Nie oglądaj telewizji i nie czytaj serwisów informacyjnych, jeśli naprawdę nie musisz tego robić. Kupuj sobie pozytywne książki, puszczaj optymistyczne piosenki.

PODZIEL SIĘ: