Medycyna wieku podeszłego – Geriatria

Czym zajmuje się geriatria? Czy w Polsce starsi ludzie mają się gdzie leczyć? Dlaczego geriatria powinna być jedną z najważniejszych gałęzi medycyny?
Geriatria jest jedną z dziedzin medycyny, która skupia się na rozpoznawaniu i leczeniu schorzeń osób w wieku podeszłym, czyli pacjentów po 65. roku życia. Starsze osoby zazwyczaj leczą się u internisty, gdy trzeba otrzymują skierowanie do specjalistów i tak, krążąc od lekarza do lekarza, próbują leczyć każdą dolegliwość z osobna. Tymczasem najwięcej efektów przynosi kompleksowa opieka nad pacjentem, uwzględniająca wszystkie typowe dla podeszłego wieku choroby. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie leków, które nie będą dawać niepożądanych skutków i wzajemnie się wykluczać, a także odpowiedni kontakt z pacjentem, potrzebującym, z racji wieku, więcej uwagi i zaangażowania. Choć geriatria wyrosła z interny, łączy w sobie specjalności wielu dziedzin – neurologii, chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej i psychologii.

Geriatria – dziedzina przyszłości?
Wyobraźmy sobie, że przychodzimy do lekarza pierwszego kontaktu, a w poczekalni siedzi zaledwie kilka osób. Kolejka posuwa się szybko i sprawnie. Na korytarzu nie ma ani jednej osoby w podeszłym wieku. To właśnie zasługa geriatrii – dziedziny, której specjaliści są przygotowani do kompleksowej pomocy starszym pacjentom. Geriatrzy nie tylko szybko stawiają trafne diagnozy, ale przede wszystkim są nastawieni na skuteczne leczenie, uśmierzanie objawów, rehabilitację i dawanie wsparcia psychicznego seniorom. To dzięki geriatrii starszy, schorowany człowiek nie musi ustawiać się w długich kolejkach i zapisywać na odległe terminy do wielu specjalistów. Otrzymuje całościową, holistyczną opiekę w jednym miejscu i w jednym czasie, dzięki czemu polepsza się komfort jego życia.

Jaki jest problem z geriatrią?
A jednak kolejki przed gabinetami lekarzy są coraz dłuższe i żadna tajemnicza geriatria nie rozwiązuje problemu naprawdę schorowanych, starszych ludzi. Dlaczego? Ponieważ w Polsce prawdziwego geriatry ze świecą szukać, prawie nie ma także oddziałów geriatrycznych. Nic więc dziwnego, że nasi seniorzy prawdopodobnie nigdy nawet nie zetknęli się z nazwą lekarza, który powinien od pewnego wieku ich leczyć. Biorąc pod uwagę fakt, że społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, brak fachowej opieki medycznej i oddziałów geriatrycznych, może przysporzyć nam w przyszłości jeszcze wielu problemów.

Prędzej czy później każdy z nas będzie potrzebował opieki geriatry. Czy Polska Służba Zdrowia dorówna wreszcie do europejskiego poziomu? Pozostaje mieć nadzieję, że stanie się to jak najszybciej.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Wiecznie młodzi 2021