Problemy ze słuchem wpływają na jakość życia

Problemy ze słuchem
Burst z Pexels

Nasilający się problem ze słuchem w polskim społeczeństwie jest faktem, według oceny Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zaburzenia słuchu ma 17,8 % dzieci w wieku od 6 do 18 roku życia. Problem ten jest jeszcze większy u osób po pięćdziesiątce gdzie niedosłuch ma co czwarta osoba.

Powodem problemów ze słuchem u dzieci i młodzieży jest źle leczona infekcja uszu, nosa i zatok oraz uszkodzeń aparatu słuchowego. Ogóle pogorszenie słuchu następuje wraz z wiekiem, kiedy to na początku słabiej słyszymy dźwięki o wysokiej częstotliwości a w późniejszym okresie mamy trudności z usłyszeniem mowy kierowanej do nas, podczas gdy wokoło słychać inne dźwięki (np. inną rozmowę). Starczy niedosłuch cechuje się szumem w uszach a nawet zawrotami głowy. Te problemy dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, lecz średnio panowie doświadczają tych niedogodności o 5-10 lat szybciej. Przyspieszyć pogorszenie słuchu może katar alergiczny lub wystawienie naszego narządu na poziom hałasu zbyt wysoki niż przewidują to możliwości odbioru dźwięku.

 Problem ze słuchem przyczyną kolejnych problemów

Komunikowanie się z innymi jest bardzo ważne, problemy ze słuchem powodują szereg nieporozumień i niemoc właściwej egzystencji człowieka w środowisku. Według amerykańskich badań osób niedosłyszących problemy te powodują nawet kłótnie domowe. Nie można, zatem bagatelizować objawów i kiedy zaburzenia występują dłużej niż tydzień należy zgłosić się do otolaryngologa, specjalisty zajmujący się narządem słuchu. Badania, które musimy przeprowadzić są bezbolesne i może okazać się, że wystarczy przeczyścić narząd słuchu i po sprawie. Jeżeli odczuwamy zawroty i słyszymy szum to znak, że wizyta u lekarza jest nieunikniona i natychmiastowa.

PODZIEL SIĘ: