Objawy menopauzy
Dokuczają Ci objawy klimakterium? Przeczytaj, co myślą o nich czytelniczki portalu Menopauza.pl. W ostatnich tygodniach pojawiło się u nas kilka sond, teraz prezentujemy wyniki!
Objawy wypadowe to zmiany pojawiające się w organizmie kobiety w okresie menopauzy. Zalicza się do nich m.in.: uderzenia gorąca, zimne poty czy bezsenność. Podczas klimakterium kobiecie mogą towarzyszyć jednak także inne objawy, które można podzielić na:
• objawy psychiczne: złe samopoczucie, zmęczenie, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, osłabienie pamięci
• objawy ze strony narządów płciowych: suchość pochwy
• objawy ze strony tkanki łącznej: zwiotczenie skóry, problemy z kośćmi
Aby odpowiedzieć na pytanie, które ze wspomnianych objawów związanych z przekwitaniem kobiety uważają za najbardziej uciążliwe, przeprowadziliśmy sondę wśród użytkowniczek portalu menopauza.pl. Wzięło w niej udział ponad 500 osób. Nasze pytanie brzmiało: Które z objawów menopauzy uważasz na za najbardziej uciążliwe.
Najbardziej nieznośne – uderzenia gorąca
Zmiany temperatury ciała są największym problemem dla kobiet, które przechodzą okres menopauzy. Mogą pojawić się w każdym momencie i w każdym czasie. Ich główną przyczyną są wahania poziomu estrogenów w organizmie.
Szczególnie dokuczliwe – złe samopoczucie
Zmiany nastroju i ogólne rozdrażnienie to kolejna dolegliwość, która przeszkadza kobietom w okresie klimakterium. Te objawy oprócz wpływu na samą kobietę oddziałują także na całe jej otocznie, co może być szczególnie frustrujące i przyczyniać się do pogłębiania zdenerwowania. Dodatkowy, negatywny wpływ może mieć także obniżenie koncentracji, zakłócające normalną pracę.
Wyjątkowo męcząca – bezsenność
Kolejną grupę uciążliwości związanych z zatrzymaniem pracy jajników stanowią objawy naczynioruchowe takiej jak bezsenność czy bóle głowy. Pojawiają się wśród kobiet nieco rzadziej, ale ze względu na utrudnienie codziennego funkcjonowania uważane są za dosyć dokuczliwe.
Zaburzenia w produkcji estrogenów przyczyniają się także do szybszego starzenia się skóry. Staje się ona sucha, mniej elastyczna i blada. Estrogen wpływa m.in. na powstawanie nowych naczyń, które zaopatrują wierzchnią warstwę skóry, właśnie dlatego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowego poziomu tego hormonu w organizmie.