Ważne pierwiastki dla organizmu

Ważne pierwiastki dla organizmu
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Są bardzo ważne i potrzebne, aby nie chorować i pięknie wyglądać. Podpowiemy gdzie szukać cennych pierwiastków.

Żelazo – zapobiega anemii, sporo tego pierwiastka tracimy z krwią miesiączkową. Dlatego często nam go brakuje. Sygnałem braku żelaza, są zawroty głowy oraz bóle głowy. Możesz także czuć się osłabiona i senna, częstsze przeziębienia. Tak zwane „dziury w pamięci”, a przy tym towarzyszy nam osowiałość i przygnębienie. Należy jeść dużo witaminy C, nap. łączymy mięso (skropione sokiem z cytryny) z surówkami.
Wapń – chroni kości, dlatego jeśli będziemy go sobie dostarczały w odpowiednich dawkach, ochronimy się przed osteoporozą. Wapń odpowiada także za krzepnięcie krwi oraz za działanie układu nerwowego i mięśniowego. Z braku wapnia pojawiają się skurcze mięśni oraz bóle stawów, drętwienie rąk i nóg. Aby temu zapobiec warto spożywać kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w rybach morskich, paście z twarogu i makreli. Nie zaleca się łączenia nabiału z produktami zbożowymi, bowiem zawierają one kwas fitynowy, co utrudnia wchłanianie pierwiastka. Wybieraj suplementy diety gdzie jest witamina D3 i K2.
Magnez – jest nie zbędny do prawidłowej pracy mięśni, poprawia nastrój, dzięki czemu zmniejsza ryzyko depresji. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Brak tego pierwiastka objawia się kłopotami z zasypianiem. Częste skurcze łydek i drgania powiek. Przemęczenie i wahania nastroju, czasem zaburzenia rytmu serca. Białko zwierzęce, magnez najlepiej przyswajalny jest w środowisku kwaśnym i z białkiem zwierzęcym. Wiemy że warzywa, gotowane mają mniej witamin, więc jedzmy surowe. Warto kupować magnez i witaminę B6 w jednej pastylce.
Cynk – dodaje urody, często stosowany jest w leczeniu trądziku. Dodatkowo potrafi bronić nas przed infekcjami. U kobiet pozytywnie wpływa na płodność i regularne miesiączki. Kiedy na skórze zauważyłaś krostki czy zaskórniki, znak że organizmowi brak ewidentnie cynku! Towarzyszy temu również suchość w ustach, częste infekcje. Dodatkowo dopada nas znużenie oraz kłopoty z pamięcią. Warto przyjmować wtedy witaminę A i E do mięsa przygotowujemy tartą marchew z orzechami. Tabletkę cynku łykamy wieczorem, ponieważ przez noc, wzięty rano może wywołać mdłości.
Jod – najlepiej dba o kobiece hormony, najbardziej potrzebuje go tarczyca. Hormony te wpływają na pracę całego organizmu, przemianę materii, skórę, płodność. Jeśli wraz z dietą będziemy go dostarczali zmniejszymy ryzyko wola i tarczycy. Z braku tego cennego pierwiastka mogą wystąpić objawy ciągłego zimna, przybieranie na wadze. Niekiedy dochodzi do zaburzeń miesiączki. Żeby przyjmować jod najlepiej skonsultować się z lekarzem, tylko on może stwierdzić czy masz braki w organizmie tego pierwiastka. Jedynie możesz we własnym zakresie używać, sól jodowaną.

PODZIEL SIĘ: