E-PAPIEROS – Jak działają e-papierosy?

e-papierosy
Pixabay

Co chwilę słyszę o e-papierosach – że mają same zalety, że są modne itp. Ale czym one właściwie są? O tym będzie w niniejszym artykule.

E-papieros = papieros elektroniczny
E-papieros to nic innego jak elektryczne urządzenie, które służy do podawania małych ilości nikotyny metodą inhalacji. Zazwyczaj ma ono kształt i wygląd zwykłego papierosa, choć można kupić także i takie modele, które imitują fajkę, cygaro albo nawet długopis.

Budowa papierosa elektronicznego
Na typowy e-papieros składa się:
•    kartridż – wymienny pojemnik na płyn,
•    atomizer – miejsce, w którym płyn jest podgrzewany i zamieniany na „dym”,
•    źródło zasilania – najczęściej akumulator.
Czasami występuje kartomizer i jest on połączeniem atomizera i kartridżu.

Jak działają e-papierosy?
Papierosy elektroniczne nie są skomplikowane ani w budowie, ani w działaniu. Kartridż (czyli ustnik) posiada wymienny wkład, który jest wypełniony specjalnym płynem. W składzie tego płynu znajdują się: glikol propylenowy, gliceryna, niekiedy nikotyna oraz dodatki smakowe bądź zapachowe. Kiedy użytkownik „zaciąga się”, to mikroprocesor przez specjalny przełącznik aktywuje zasilanie atomizera. Atomizer wprowadza – poprzez podgrzewanie płynu – maleńkie, wręcz mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza. W taki sposób powstaje aerozol, który jest właśnie inhalowany przez użytkownika. Płyn tworzy mgiełkę, która przypomina dym tytoniowy. Niektóre modele e-papierosów posiadają także i diodę, która symuluje żarzenie się papierosa. Użytkownik ma więc wrażenie, że pali prawdziwego papierosa, gdzie w tym czasie używa znacznie zdrowszej wersji.

Zalety papierosów elektronicznych
E-papierosy – w przeciwieństwie do zwykłych papierosów – posiadają pewne zalety, dzięki którym stają się coraz popularniejsze.
1.    E-papierosy są bardzo proste w obsłudze. Użytkownik musi je jedynie co jakiś czas napełniać płynem, a także nie może zapominać o doładowaniu akumulatora, który dba o prawidłowe działanie grzałki atomizera.
2.    Proces e-palenia polega na inhalacji parą, a nie na spalaniu tytoniu, dlatego też e-papierosy są wolne od tlenku węgla.
3.    E-papierosy są zdecydowanie tańsze niż papierosy tradycyjne. Należy się jedynie liczyć z początkowym kosztem zakupu oraz z cyklicznym wydatkiem na płyn. Niemniej jednak koszt ten jest nieporównywalnie mniejszy niż przy tradycyjnym paleniu.
4.    E-papierosy mogą być używane w miejscach publiczny, w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów.

Płyny i ich rodzaje
Płyny, czyli tzw. liquidy, są oferowane w wielu różnych aromatach, wśród których można wymienić chociażby:
•    tytoniowy, który imituje smak tradycyjnych papierosów,
•    ziołowy,
•    miętowy,
•    owocowy,
•    imitujący smak różnych napojów czy alkoholi.
Użytkownicy mogą więc wybierać spośród ich licznych rodzajów. Jeśli chcą się odzwyczaić od palenia, to inne smaki niż tytoniowy bardzo im w tym pomogą.

Nigdy nie paliłam papierosów, więc nie próbowałam też i e-papierosów. Myślę jednak, że jest to pomocna rzecz dla osób, które chcą rzucić palenie.

Sabina Sosnowska
Tagi:
e-papierosy, papieros elektroniczny, kartridż, atomizer, metoda inhalacji

PODZIEL SIĘ: