Kobiece sprawy

Kobiece sprawy
Pixabay

Hemoroidy inaczej zwane jako żylaki odbytu są częstymi dolegliwościami, a zarazem wstydliwe. Prawie 30% społeczeństwa na nie cierpi. Szczególnie narażone są osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, panie w ciąży a także osoby po 50 roku życia.

Jak wyglądają?
To nie wielkie sploty naczyniowe tzw. guzki wypełnione krwią i usytuowane w kanale odbytu. Ich obecność znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie końcowej części układu pokarmowego. Ich objawy to:
– częste krwawienie z odbytu i wydzielina śluzowa
– odczuwanie bólu przy oddawaniu stolca
– swędzenie i pieczenie
– widoczne guzki na zewnątrz
– silny ból gdy dojdzie do zakrzepu, owrzodzenia lub stanu zapalnego

Skąd się biorą ?
Przyczyny powstawania żylaków są dość zróżnicowane. Mogą być genetyczne, ciąża, niewłaściwa dieta uboga w błonnik, częste zaparcia, schorzenia wątroby, otyłość, nadciśnienie. Hemoroidy powstają przez siedzący tryb życia, najczęściej ujawniają się u biurowców i kierowców.

Jak ich unikać?
Przede wszystkim spożywać pokarmy bogate w błonnik. Zmienić tryb życia na bardziej aktywny, a jeśli trzeba zrzucić zbędne kilogramy i nie dopuścić do zaparć. Dieta powinna zawierać surowe warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, nasiona dyni itd. Dziennie powinno się wypić do 2.5 litra wody mineralnej. Płyny uzupełniać także herbatami oraz kefirami.
Jak je leczyć?
Najlepiej jak zauważymy kilka z powyższych objawów, udać się do lekarz. Hemoroidy we wczesnym stadium są całkowicie uleczalne.

PODZIEL SIĘ: