Medycyna wieku podeszłego – Geriatria

Medycyna wieku podeszłego - Geriatria
Pixabay

Czym zajmuje się geriatria? Czy w Polsce starsi ludzie mają się gdzie leczyć? Dlaczego geriatria powinna być jedną z najważniejszych gałęzi medycyny?
Geriatria jest jedną z dziedzin medycyny, która skupia się na rozpoznawaniu i leczeniu schorzeń osób w wieku podeszłym, czyli pacjentów po 65. roku życia. Starsze osoby zazwyczaj leczą się u internisty, gdy trzeba otrzymują skierowanie do specjalistów i tak, krążąc od lekarza do lekarza, próbują leczyć każdą dolegliwość z osobna. Tymczasem najwięcej efektów przynosi kompleksowa opieka nad pacjentem, uwzględniająca wszystkie typowe dla podeszłego wieku choroby. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie leków, które nie będą dawać niepożądanych skutków i wzajemnie się wykluczać, a także odpowiedni kontakt z pacjentem, potrzebującym, z racji wieku, więcej uwagi i zaangażowania. Choć geriatria wyrosła z interny, łączy w sobie specjalności wielu dziedzin – neurologii, chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej i psychologii.

Geriatria – dziedzina przyszłości?
Wyobraźmy sobie, że przychodzimy do lekarza pierwszego kontaktu, a w poczekalni siedzi zaledwie kilka osób. Kolejka posuwa się szybko i sprawnie. Na korytarzu nie ma ani jednej osoby w podeszłym wieku. To właśnie zasługa geriatrii – dziedziny, której specjaliści są przygotowani do kompleksowej pomocy starszym pacjentom. Geriatrzy nie tylko szybko stawiają trafne diagnozy, ale przede wszystkim są nastawieni na skuteczne leczenie, uśmierzanie objawów, rehabilitację i dawanie wsparcia psychicznego seniorom. To dzięki geriatrii starszy, schorowany człowiek nie musi ustawiać się w długich kolejkach i zapisywać na odległe terminy do wielu specjalistów. Otrzymuje całościową, holistyczną opiekę w jednym miejscu i w jednym czasie, dzięki czemu polepsza się komfort jego życia.

Jaki jest problem z geriatrią?
A jednak kolejki przed gabinetami lekarzy są coraz dłuższe i żadna tajemnicza geriatria nie rozwiązuje problemu naprawdę schorowanych, starszych ludzi. Dlaczego? Ponieważ w Polsce prawdziwego geriatry ze świecą szukać, prawie nie ma także oddziałów geriatrycznych. Nic więc dziwnego, że nasi seniorzy prawdopodobnie nigdy nawet nie zetknęli się z nazwą lekarza, który powinien od pewnego wieku ich leczyć. Biorąc pod uwagę fakt, że społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, brak fachowej opieki medycznej i oddziałów geriatrycznych, może przysporzyć nam w przyszłości jeszcze wielu problemów.

Prędzej czy później każdy z nas będzie potrzebował opieki geriatry. Czy Polska Służba Zdrowia dorówna wreszcie do europejskiego poziomu? Pozostaje mieć nadzieję, że stanie się to jak najszybciej.

PODZIEL SIĘ: