Aktywna na emeryturze

Aktywna na emeryturze

Aktywność fizyczna na emeryturze może znacząco podnosić jakość życia osób starszych. Zwłaszcza kobiety w okresie po-menopauzalnym coraz częściej są świadome, że ruch może uchronić je przed wieloma chorobami, takimi jak nadciśnienie, udar mózgu czy choroby stawów (choć trzeba przyznać, że równorzędną rolę odgrywa właściwa dieta, a niekiedy także kuracje hormonalne).
Seniorki (i seniorzy) coraz częściej wybierają aktywną formę wypoczynku. Zauważyły to już różnego rodzaju gabinety fitness, siłownie czy organizatorzy zajęć sportowych innego rodzaju. Można spotkać m.in. oferty klubów fitness proponujących specjalne programy dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów, przy czym zazwyczaj można wybierać spośród wielu wariantów: jogi, pilatesu, zajęć na basenie. Na popularności zyskują również specjalnie przygotowane programy treningowe na siłowni –dla osób w wieku 60 +. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć dbać o sylwetkę. Należy jednak nadmienić, że w przypadku seniorów ćwiczenia nie tyle mają na celu zapewnić rzeźbę, co są aktywnością o charakterze prozdrowotnym.
Oczywiście- panie w każdym wieku chcą się podobać, mieć jędrne i szczupłe ciało. Jednak w pewnym wieku na czołowe miejsce w hierarchii wartości wysuwa się zdrowie. Zaś dzięki regularnemu uczęszczaniu na zajęcia seniorki mogą nie tylko wzmocnić mięśnie, stawy czy odzyskać energię, ale także walczyć z różnego rodzaju chorobami. Sport jest więc elementem profilaktyki. Ważne jednak, aby chęć uprawiania nowej dyscypliny skonsultować z lekarzem (lub wyspecjalizowanym trenerem). Aktywność fizyczna musi być bowiem dopasowana do możliwości organizmu – tylko wtedy będzie przynosiła pozytywne efekty – tak dla ciała, jak i dla ducha.

PODZIEL SIĘ: