Nie daj się starości- bądź aktywna

Nie daj się starości- bądź aktywna

Granica starości systematycznie się przesuwa – dzisiaj tzw. „starsze panie” nie tylko dłużej pozostają aktywne, ale też często wyglądają na dużo mniej lat niż wskazuje metryka. Najważniejsze jednak jest to, aby czuć się młodo. Dzięki odpowiedniemu podejściu nawet stres związany z przejściem w stan „zawodowego spoczynku” będzie mniejszy.
Aktywność to nie tylko ćwiczenia fizyczne, choć z pewnością stanowią one jej bardzo ważny element. Udowodniono, że już pół godziny ćwiczeń (dowolnych) dziennie wystarcza, aby zapobiegać chorobom (takim jak nadciśnienie, choroby zwyrodnieniowe stawów, miażdżyca, zagrożenie zawałem czy udarem mózgu), utrzymując w dobrej kondycji nie tylko ciało, ale i umysł. Dobrym pomysłem są spacery, lekki jogging, pływanie oraz ćwiczenia w wodzie. Coraz częściej pojawiają się specjalne oferty zajęć sportowych dla seniorów: skierowane do nich kursy tai chi, jogi, aqua aerobicu, a także kursy tańca. Dodatkowo takie zajęcia są doskonałą okazją, aby nawiązywać nowe znajomości, rozwijać swoje kompetencje komunikacyjne. Utrzymywanie kontaktów społecznych w podeszłym wieku jest bardzo istotne zarówno ze względów emocjonalnych jak i psychicznych. A skoro o psychice mowa – aby nie dać się symptomom chorób starczych, w których tracimy zdolność do koncentracji a nasza pamięć oraz zdolność kojarzenia faktów słabną – warto postawić na aktywność umysłową. Nie musi to być od razu gra w szachy, czy studia na uniwersytecie trzeciego wieku. Ważne, aby ćwiczenie umysłu było dla nas rozrywką, sposobem na relaks a jednocześnie stymulowało intelektualnie.
Elementem przynależnym do aktywności jest również wybór odpowiedniej diety, świadome dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów a unikanie tego, co mu szkodzi (nadmiaru cholesterolu, smażonych potraw, używek, alkoholu, nadmiaru leków). Dzięki właściwie zbilansowanym posiłkom korzystnie wpływamy zarówno na nasze ciało jak i umysł. Jednak aktywnymi nie powinniśmy pozostawać całą dobę – bardzo ważny dla naszej kondycji jest odpowiedni ilościowo (oraz jakościowo) sen. Choć z wiekiem potrzebujemy go nieco mniej, warto zadbać o to, by dni miały regularny przebieg, kłaść się spać o określonych godzinach, w odpowiednio do tego zaadaptowanym pomieszczeniu (odseparowanym od bodźców zewnętrznych, ze ścianami o kojących barwach).

PODZIEL SIĘ: