Internet i komputery nie tylko dla młodych

Internet i komputery nie tylko dla młodych
Pixabay

Niestety – w naszym kraju wciąż jeszcze istnieje duża liczba „wykluczonych cyfrowo”. Do takich osób zaliczają się z pewnością osoby starsze. Wedle przeprowadzanych systematycznie badań, większość spośród ludzi powyżej 50 roku życia (ponad ¾ ) – nie korzysta z Internetu.

Dlaczego tak się dzieje? Wbrew pozorom nie chodzi o kwestie finansowe czy nawet logistyczne. Wiele z niekorzystających z Internetu seniorów ma bowiem do niego dostęp. Problemem są tutaj głównie kompetencje oraz…brak zainteresowania. Seniorzy sami wychodzą z założenia, że informatyczne zagadnienia są „dla młodych”, natomiast oni nie odczuwają potrzeby nauki w tej dziedzinie. Tymczasem korzystanie z Internetu może być również dla seniorów źródłem dodatkowych możliwości. Dzięki sieci mogą oni na przykład utrzymywać kontakty społeczne, uczestniczyć w kulturze, doskonalić znajomość języków obcych, a nawet robić zakupy z dostawą do domu (również spożywczych).
Z wykluczeniem cyfrowym walczy się głównie poprzez umożliwianie dostępu do Sieci, często jednak zapominając, jak ważne jest wdrożenie, edukacja. Nie każdy senior posiada wnuka, który wprowadziłby go w tajniki Internetu. Co więcej – nie każdy chce być w nie wprowadzony. Dlatego edukację należy rozpocząć od wyłożenia starszym osobom zalet i możliwości wynikających z bycia internautą. Przy okazji nie można zapomnieć o poinformowaniu o zagrożeniach, jakie w Sieci na osoby niedoświadczone czyhają. Podobnie jak w wielu innych wypadkach – po raz kolejny liczy się zachowanie złotego środka.

PODZIEL SIĘ: