Internet to okno na świat!

Internet to okno na świat
Pixabay

Korzystanie z Internetu daje nam wiele możliwości– dzięki niemu możemy sprawniej i szybciej wykonywać pewne codzienne czynności, komunikować się z innymi, robić zakupy z dostawą do domu(uprzednio porównując ceny), a także – wyszukiwać potrzebne informacje i wzbogacać wiedzę.
Oczywiście do zawartości tego medium należy zachować pewien dystans, ale całkowita izolacja od Internetu jest niewskazana. Tymczasem wiele starszych osób świadomie i z własnej woli staje się wykluczonymi cyfrowo. Mimo możliwości posiadania komputera oraz dostępu do Internetu – nie decydują się na to. Duże znaczenie ma tutaj brak właściwej, dostosowanej do potrzeb edukacji – bardzo niewiele podręczników czy kursów na polskim rynku jest tworzonych specjalnie z myślą o osobach starszych. Lukę tę nadrabiają szkolenia internetowe – tutaj jednak może wystąpić pewien konflikt – konieczne jest najpierw przekonanie starszej osoby do korzystania z formy nauczania online.
Ale – jeżeli już senior odbędzie taki kurs i rozpocznie surfowanie należy pamiętać o dwóch aspektach. Oczywiście – bycie internautą niesie ze sobą wiele korzyści: pozwala na utrzymywanie kontaktów z innymi, na wyrażanie swoich opinii, daje dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, poprawia zdolność koncentracji, refleks, umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie. Do tego, co ważne dla osób starszych, pomaga ćwiczyć pamięć. Niemniej jednak – Internet to również źródło wielu zagrożeń – w większości generowanych przez innych nieuczciwych użytkowników. Dlatego należy z tego medium korzystać z umiarem oraz z zachowaniem podstawowych środków ostrożności (pewnym tabu powinno być na przykład udostępnianie swoich danych osobistych, czy nie daj boże – bankowych).

PODZIEL SIĘ: